3+2 tipy, jak efektivně získávat zákazníky

Post date:

Author:

Category:

Chcete potenciální zákazníky oslovovat rychle, nebo účinně? Mezi oběma variantami je podstatný rozdíl. Efektivní zákaznická akvizice totiž vyžaduje čas. Ten se vám však vrátí v podobě věrných zákazníků. Přečtěte si, jak na to.

Co je akvizice zákazníků?

Akvizice neboli proces získávání zákazníků je jednou z nejdůležitějších iniciativ každé firmy. Bez neustálého zajišťování nových zákazníků nemůže žádná společnost totiž dále růst, protože podíl stávajících zákazníků časem přirozeně klesá.

Především je však třeba zmínit, že akvizici nelze dělat „jen tak napůl“. Pokud to se získáváním nových zákazníků myslíte vážně, nevynechejte ani jeden ze tří důležitých bodů.

  1. Jak získat zákazníky? Nejdřív je identifikujte

Prvním krokem je identifikace vaší cílové skupiny – tedy lidí, kteří o produkty či služby, které nabízíte, budou mít skutečný zájem a zakoupí je.

Dobře funguje třeba vytvoření tzv. zákaznických person. Persony si představte jako fiktivní postavy, které pojmenujete a přidělíte jim konkrétní vlastnosti, koníčky a motivace. Persony vám pomohou definovat typy zákazníků, na které budete moci akvizicí cílit. Čím větší péči tvorbě person věnujete, tím bude vaše akvizice smysluplnější.

Tip: Zvažte, zda neprovedete průzkum mezi stávajícími zákazníky. Svoje publikum si tak budete moci představit ještě lépe.

  1. Pro akvizici nových zákazníků vyberte správné distribuční kanály

Jakmile pochopíte, kdo vaši ideální zákazníci jsou, budete moci rovněž určit, jakým způsobem je efektivně oslovíte – a to jak online, tak offline. Každou skupinu zákazníků totiž zastihnete na jiném místě a na různých platformách.

Můžete se setkat se dvěma typy distribučních kanálů:

  • V rámci outbound marketingu budete své zákazníky oslovovat napřímo – ať už navoláváním, prostřednictvím e-mailingu, nebo třeba osobně na veletrzích.
  • Inbound marketing naopak cílí na ty zákazníky, kteří váš produkt sami vyhledávají. Pomocí distribučních kanálů jim sdělujete něco přínosného třeba skrze blogové články nebo sociální sítě. Ke koupi je tak sice přesvědčujete nepřímo, ale zato velmi efektivně.
  1. Rychle a zběsile v akvizici neplatí. Jděte na to správně

Mezi nejčastěji využívané nástroje pro získání nových zákazníků patří bezesporu telefonické hovory, e-mailing a sociální sítě. S jejich využitím si však dejte záležet. Jak je uchopit efektivně?

Telefonický hovor

Znáte to sami: Kolikrát jste měli chuť beze slova položit telefon, který jste před chvilkou zvedli strojenému obchodnímu zástupci?

Vy to dělejte jinak: Klíčem k udržení pozornosti volaného je kreativní call-script. Buďte osobní a snažte se potenciálního zákazníka zaujmout hned v prvních vteřinách hovoru – dobře funguje třeba oslovení jménem.

E-mailing

V první řadě je potřeba příjemce nalákat na odběr. K tomu napomůže třeba příslib informací o sezónních akcích, o kterých se vaši odběratelé dozví jako první.

K otevření e-mailu nalákejte příjemce poutavým předmětem. Dejte si záležet na designu, rozsahu i obsahu vašeho e-mailu. E-maily by měly být zajímavé a pomáhat publiku s nějakým problémem. Klidně s takovým, který zrovna umí úplně nejlépe a nejrychleji vyřešit právě produkt, který nabízíte.

Sociální sítě

Získávat zákazníky skrze sociální sítě můžete budováním organické sledovanosti či placené reklamy.

Tak jako tak je třeba vymýšlet kvalitní a zábavný obsah. Sdílejte třeba přínosné tipy a triky či novinky ze světa produktu, který nabízíte. Možná se svým fanouškům trefíte do noty a ti váš obsah začnou sami sdílet.

Placené reklamy pro správný dosah vyžadují pečlivé nastavení, ale jsou velmi efektivní. Publikum totiž oslovíte okamžitě a svoje reklamy můžete cílit na různé skupiny.

2x akviziční chuťovka: Co můžete pro získání zákazníků udělat navíc?

U hovorů, newsletterů ani sociálních sítí to zdaleka nekončí. Zajděte v akvizici klidně dál a buďte originální. Které další způsoby kontaktu s potenciálními zákazníky můžete třeba využít?

  1. Založte si blog

Psaní blogových článků vám umožní publiku ukázat, kolik toho o svém oboru víte, a získáte na důvěryhodnosti. Sdílejte na blogu různé návody i konkrétní případové studie. A nebojte se svoje publikum zapojovat – klidně se návštěvníků ptejte, která témata by je zajímala.

Tip: Odkaz na nový článek nezapomínejte sdílet na sociálních sítích.

Nemáte na psaní článků čas? Péči o blog můžete s klidným srdcem odkázat šikovnému externistovi.

  1. Točte videa

Pohyblivé obrázky jsou hitem, a proto ani vy nebuďte stydliví a přispějte do internetových vod zábavným video obsahem. Ve videích můžete třeba:

  • představovat novinky ze svého portfolia
  • vést rozhovory se spokojenými klienty
  • natáčet tutoriály, které se rovněž těší velké oblibě

S akvizicí nových klientů si nechte pomoct

Akvizice je rozsáhlá disciplína, kterou nemusíte – a pravděpodobně ani nechcete – zvládat sami. Klidně oslovte profesionála, který se o účinné získávání nových zákazníků postará levou zadní. Vám zbyde čas a energie na záležitosti, kterým zase nejlépe rozumíte vy.

Lidé na seznamce a co vše tam hledají kromě seznámení

0
Lidí je na online seznamkách stále víc a víc, ale myslíte si, že všichni hledají pouze novou...

Výhody a nevýhody jídelních stolů z masivu

0
Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti, u kterého se s rodinou dobře najíte....

Vědecky ověřeno, víme kteří partneři patří do kategorie nudní?

0
Život s nudným partnerem je opravdu nudný. Pokud ve vztahu chybí impulzy, smích, spontánnost a pochopení, vztah...