Potřebuji na elektroskútr řidičák?

Post date:

Author:

Category:

Častým dotazem motoristů je to, zda je na elektroskútr potřebné řidičské oprávnění. Na které typy je potřebné a na které nikoli proč?

S jakým řidičákem můžete řídit skútr? 

Začněme asi nejběžnějším řidičským oprávněním skupiny B, které se týká osobních automobilů. Automaticky jsou do něj přiřazena i vozidla jednostopá. V praxi to tedy znamená, že zvlášť řidičský průkaz na elektroskútr nepotřebujete a sednout na něj můžete.

Pokud hovoříme o samostatných řidičských oprávněních, musíme si rozdělit dostupné stroje na dvě kategorie. Tu první představují zařízení s výkonem do 11 kW a s poměrem výkon/hmotnost max. 0,1 kW/kg. Na ty je potřeba vlastnit oprávnění A1, které lze získat už od 16 let.

Na stroje s maximální konstrukční rychlostí do 45 km/h a od roku 2013 i s omezením výkonu do 4 kW vám dokonce stačí řidičské oprávnění skupiny AM, které máte možnost si zařídit už po 15. narozeninách.

Na které skútry řidičák nepotřebujete

Existuje však i kategorie tzv. elektroskútrů bez řidičáků. Prakticky jsou jejich parametry omezeny legislativně následovně:

Maximální výkon by se měl pohybovat do 250 W, respektive 1000 W při chvilkovém výkonu v maximální zátěži, nejvyšší rychlost je limitována na hodnotu do 25 km/h a skútr musí být zároveň opatřen přídavnými cyklo pedály.

V Česku parametry těchto zařízení upravuje konkrétně vyhláška č. 341/2014 Sb. Korektněji je ovšem nutno uvést, že nadřazené je tomuto legislativnímu předpisu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013.

V praxi požadavky stanovené výše uvedeným nařízením skutečně znamenají nutnost přídavných cyklo pedálů. Bez nich nemůže být elektroskútr do této kategorie zařazen. To je nutné si zkontrolovat, neboť často i prodejci uvádějí kupující v omyl.

Ti jsou ovšem za svou situaci ve výsledku plně zodpovědní a hrozí jim tak pokuta ve výši až 50 000 Kč a zákaz činnosti od 6 měsíců do jednoho roku, pokud u nich bude při kontrole zjištěno motorové vozidlo bez registrace.

Jaké další výhody mají elektroskútry bez řidičského průkazu

Elektroskútry bez řidičáku lze tak doporučit mladým začínajícím jezdcům, starším lidem, kterým tento prostředek pomůže zvýšit mobilitu nebo jednoduše všem, kteří řidičák nemají a nutně ho nepotřebují. Skutečnost, že si nemusíte zařizovat řidičské oprávnění, není jedinou výhodou této skupiny motorových vozidel.

Zbaveni totiž budete i řady dalších povinností: Elektrický skútr nemusíte registrovat. Nedostanete tak k němu ani registrační značky nebo technický průkaz. To vás taktéž „osvobodí“ od nutnosti s ním pravidelně absolvovat technické kontroly nebo na něj platit povinné ručení.

Viděl jsem vše shora

0
Když by někdo řekl, že se na vše dívá svrchu, patrně bychom si o dotyčném neudělali dobrý obrázek....

Chvála a úspěchy, aneb čím je adekvátní se pochlubit, pokud se ucházíte o práci?

0
Umět se pochválit je pochopitelně velice důležité, ale zároveň byste měli myslet na to, že ne každý...

SAPELI UNLIMITED: nové místo pro příznivce interiérového designu

0
Jednička na trhu ve výrobě a prodeji interiérových dveří, společnost SAPELI, otevřela v rámci svého nového konceptu SAPELI...