První zmínky o zábavní pyrotechnice staré více jak 2000 let

Post date:

Author:

Category:

Zábavní pyrotechnika je něco, po čem nesaháme jenom koncem roku, ale zpravidla už během něj. Příležitost k vypuštění ohňostroje je během svateb, narozeninových oslav nebo oslav jubileí, které se za život už neopakují. Říkali jste si však někdy, kde se vlastně petardy nebo prskavky vzaly? Kde je jejich počátek?

Staré více jak 2000 let

Není tajemstvím, že pyrotechnika je záležitostí velice starou. Historie se datuje až do dob před dvěma tisíci lety. A kde jinde bychom hledaly kořeny ohňostrojů než v Číně, odkud pochází každá druhá věc. Před zmiňovanou dobou byla pyrotechnika náhodně pojmenována petarda a od té doby se to tak i drží.

Legenda napoví víc

Možná si říkáte, že toto putování do historie je poněkud strohé a že nabídlo jenom hrstku informací. A máte pravdu. Pojďme se ponořit do historie světelné show na nebi více. Za vším stojí legenda, která vypovídá o tom, že čínský kuchař náhodně využil první petardu, když smíchal uhlí, síru a ledek. Když směs vměstnal do bambusové trubičky a zapálil ji, automaticky explodovala.

Co však pro něj bylo klíčové, tak zvuk, který při explozi vznikl. Pro něj to byl zvuk zcela nový, ale tak hlasitý, že by zahnal prakticky každého. A to i zlé duchy, na které Číňané v té době ještě věřili. Proto se s pomocí nově vzniklého vynálezu rozhodl zahánět zlou sílu NIAN, o které si myslel, že požírá lidi samotné.

Zlé síly se zaháněly během oslav Nového roku

Už ze zvyku se poté všichni sešli, aby zahnali zlou sílu během lunárního Nového roku. V tento den házely do trubic onu zmiňovanou směs, kterou poté zapálili a ona rázem explodovala. Tím, že vydávala hlasité rány a bezesporu tím zahnala všechny zlé duchy, si Číňané zajistili štěstí a blahobyt po zbytek nadcházejícího roku.

Jejich popularita však rostla natolik, že se nově vzniklé petardy nestaly součástí jen oslav zmiňovaného období, ale staly se součástí narozeninových oslav, svateb, ale také smutnějších událostí, a sice pohřbů.

Není teploměr jako teploměr

0
Sen milionů příznivců oblíbeného všestranného kuchyňského přístroje Thermomix® TM6 od společnosti Vorwerk se dnes stává skutečností. Uživatelé...

Údržba zahradního nábytku: Jak prodloužit jeho životnost

0
Zahradní nábytek je nezbytným prvkem pro každého, kdo si chce užívat pohodu a relaxaci ve své zahradě...

Malaga – město zalité španělským sluncem

0
Město Malaga, vstupní brána do jižního Španělska a na pobřeží Costa del Sol, rodiště Pabla Picassa a...