Jaké jsou druhy jeřábů a jak je využít?

Post date:

Author:

Category:

Co je to jeřáb ví pravděpodobně každé malé dítě. S údivem hledí na ty monstrózní stavební stroje a doufá, že jej jednou bude ovládat. A když potom k vánocům dostane takovou miniaturu ocelového obra, je štěstím bez sebe. Ale víte, jaké jsou druhy jeřábů a k čemu je využít?

Co je to jeřáb?

Pojďme se nejdříve podívat na nějakou nudnou definici. Jeřáby řadíme do kategorie zdvihadel. Jeho úkolem je zdvihat a následně přemisťovat těžká břemena. Použití jeřáby našli ve všech odvětvích průmyslu, stavebnictví, ale i jinde.

Proč by se měl aby obyčejný člověk jeřáby vůbec zabývat? Možná vás to překvapí, v kolika životních situacích, by se vám takový jeřáb hodil. No například taková renovace domu nebo zasklívání balkonu, to se bez jeřábu většinou neobejde.

Jaké jsou druhy jeřábů

Nejdříve se podívejte na tento dlouhý seznam:

  • Mobilní jeřáb – do této kategorie může zařadit všem známé autojeřáby, které často vídáme na okrajích silnic, s jejíž pomocí se opravuje vedení, lampy apod.
  • Lodní jeřáb – pomáhají na vodních plošinách.
  • Mostový jeřáb – tyto jeřáby se nejčastěji používají v dílnách nebo výrobních halách. Ten název opravdu není od toho, že se používají na stavbu mostů. Ale protože takový most v podstatě tvoří. Ovládá se ze země pomocí závěsného ovladače
  • Portálový jeřáb – své využití našli spíše ve venkovních prostorách, často v přístavech (např. překládání kontejnerů nebo manipulaci s turbogenerátory).
  • Věžový jeřáb – tento druh jeřábu figuruje především na stavbách. Celý stroj lze rozložit, dovézt po silnici a na místě znovu složit.
  • Kolejový jeřáb – kolejové jeřáby se používají na železničních tratích. Svůj název získal kvůli tomu, že se pohybuje po kolejích stejně jako vlaky.
  • Člunový jeřáb – tyto jeřáby mají za úkol spouštět záchranné čluny z lodi (všichni jistě známe z Titanicu).

No dobrá, zas tak dlouhý není, ale každý druh se dále dělí na další specifické jeřáby. Ale o tom zase jindy.

A jaký jeřáb se využívá u staveb domů obyčejných smrtelníků? V případě, že si zajišťujete jeřáb sami pouze ke stavbě rodinného domu, bude vám určitě stačit pouze autojeřáb.

Pro hráče je oblíbené členství Xbox Game Pass Ultimate

0
Jak trávíte volný čas? Snažíte se sportovat, nebo se raději přemístíte do světa plného nástrah, akce a...

Oslavte s námi MDŽ

0
Ty, které nás inspirovaly a posunuli dál, ke kterým si běžíme po radu či po útěchu. Věříme,...

Jaké střihy kalhot budou módní na podzim 2022?

0
Ach ty kalhoty - bez nich se v každodenních stylizacích těžko obejdete - jsou skvělou alternativou k...