Průvodce typy cloudových služeb: od IaaS až po hybridní cloud 

Post date:

Author:

Category:

Cloudové služby zažívají obrovský rozmach a postupně se ve světě podnikání stávají samozřejmostí. Umožňují totiž firmám rychle a efektivně pracovat se svými daty, aniž by se musely starat o technologickou infrastrukturu. Můžete jimi navýšit výpočetní výkon i zajistit spolehlivé zálohování. Abyste měli jednou provždy jasno, jaké všechny typy cloudových služeb jsou na trhu kdispozici i pro koho se hodí, sepsali jsme kompletní přehled. 

Co jsou cloudové služby? 

Cloud je model poskytování různých výpočetních služeb přes internet. Aniž abyste museli investovat do nákladného firemního hardwaru (např. v podobě serverovny a jejího vybavení) a softwaru (třeba uživatelské licence k programům a aplikacím), můžete tyto zdroje využívat jako službu od poskytovatele cloudu

Poskytovatel vlastní datové centrum (v podstatě obrovskou a špičkově vybavenou serverovnu) jejíž výpočetní výkon, úložiště, analytické nástroje a tak dále vám poskytuje na dálku prostřednictvím internetu.  

Poskytovatel spravuje a udržuje fyzickou infrastrukturu potřebnou k provozování těchto služeb. Vy si můžete flexibilně škálovat – tedy zvyšovat nebo snižovat – výkon, kapacitu úložiště nebo počet služeb, které používáte, v závislosti na aktuálních potřebách vaší firmy. A to aniž byste zbytečně investovali do nákupu hardwaru, který potřebujete používat jenom nárazově. 

Výhody cloudových služeb 

Mezi další nesporné výhody cloudu patří možnost přistupovat kdatům kdykoliv a odkudkoliv – protože nejsou uložená na jednom konkrétním počítači ve vaší firmě, ale právě v cloudu. Se správnými přihlašovacími údaji se k nim tedy zaměstnanci dostanou z jakéhokoliv zařízení s internetovou konektivitou, aniž by bylo nutné si data posílat. Dále pak bezpečná záloha dat – opět platí, že data nejsou vázaná na konkrétní zařízení, ale jsou uložená v perfektně zabezpečeném datacentru a vy k nim přistupujete „vzdáleně“. 

Pokud zrovna pracujete na projektu, který je náročný na výpočetní výkon, můžete si vzdáleně pronajmout i ten a všechny potřebné procesy provádět online na hardwaru poskytovatele. A ušetřit tak firemní náklady. 

Jedinou podmínkou k používání cloudových služeb je tedy rychlé a stabilní internetové připojení, bez kterého se na cloud nedostanete. 

Možností cloudových služeb a jejich využívání je pak několik. 
IaaS cloud 

Infrastructure as a Service (IaaS) je cloudový model, kdy vám poskytovatel pronajímá hardware a sním související virtuální výpočetní zdroje a úložiště. IaaS cloud je vhodný zejména v případě, kdy si firma nemůže dovolit nakupování vlastního hardwaru, potřebuje ho využívat pouze dočasně, nebo ho chce flexibilně škálovat dle potřeby. 

Pronajatý hardware můžete používat jakkoliv potřebujete, nainstalujete si, co se vám hodí – od účetního softwaru po vývojářskou platformu. V případě IaaS cloudu se vy jako zákazník staráte o správu softwaru, jeho aktualizace a tak dále. Údržbu hardwaru má na starosti poskytovatel. 


PaaS cloud 

Tedy Platform as a Service je cloudová služba vhodná pro vývojáře, kdy si (jak už název napovídá) pronajímáte přístup kplatformě jako jsou třeba databázové systémy, vývojářské nástroje, integrační platformy a tak podobně. 

U PaaS cloudu se nemusíte se starat o údržbu softwaru ani hardwaru, vše řeší poskytovatel, vy jen využíváte, co potřebujete. Je vhodný zejména pro start-upy, které potřebují rychle vyvíjet a nasazovat aplikace. 


SaaS cloud 

Je zřejmě nepoužívanějším druhem cloudu i mezi širokou veřejností. Jedná se o Software as a Service. U SaaS cloudu si namísto pořízení licence softwaru si u poskytovatele cloudu zřídíte k danému programu či aplikaci vzdálený přístup. Daný software tak není vázaný jen na jeden počítač, ale můžete k němu přistupovat odkudkoliv. Firmy takto využívají například kancelářský balíček Microsoft 365, ale i spousty dalších programů. 

Můžete tak využívat i programy, které byste na svém hardwaru „nerozjeli“, nemusíte se starat o aktualizace, obnovení licencí ani zabezpečení, vše za vás v tomto případě řeší poskytovatel cloudu. 

Privátní cloud 

Znamená cloudové prostředí, které je vytvořené výhradně pro jednu firmu. Máte pro čistě pro sebe vyhrazenou část infrastruktury, kterou (na rozdíl o veřejného cloudu) nesdílíte snikým jiným. Máte tak vyšší úroveň kontroly a jistotu, že je vám daný hardware vždy okamžitě k dispozici.  

Privátní cloud je ideální pro organizace, které potřebují splňovat přísné požadavky na bezpečnost a ochranu soukromí dat, nebo pro ty, které potřebují flexibilně optimalizovat výkon a chtějí mít plnou kontrolu nad svými systémy. Náklady na provoz a údržbu si ale platíte sami. Privátní cloud se hodí většinou pro opravdu velké společnosti. 

Veřejný cloud 

Je cloud, ve kterém daný hardware poskytovatele využívá hodně klientů zároveň. Díky tomu je levnější než ostatní typy cloudu, protože platíte jen za to, co aktuálně skutečně využíváte. Je to ideální volba v případě, kdy nemáte své IT oddělení a nechcete se o provoz cloudu vůbec starat.  

I když se jedná o sdílené prostředí, poskytovatelé veřejného cloudu samozřejmě implementují pokročilá bezpečnostní opatření, aby zajistili separaci i ochranu dat a aplikací svých klientů. Slovo „veřejný“ tedy rozhodně neznamená, že k vašim datům má někdo veřejný přístup. 

Hybridní cloud 

Kombinuje prvky veřejného a privátního cloudu. V praxi to znamená, že má firma svůj privátní cloud, který využívá pro citlivá data či aplikace klíčové pro její fungování a pro zbytek „méně důležitých“ dat a programů využívá služby veřejného cloudu, které může libovolně škálovat dle aktuální potřeby. 

Umožňuje tedy firmám mít naprostou kontrolu nad privátním cloudem a zároveň využívat flexibilitu a další výhody toho veřejného. 

Volba správného typu cloudu se pro každé podnikání liší. Pokud si stále nejste jistí, jaký je pro vás nejlepší, vyhledejte odborníky, kteří vám s výběrem poradí.  

Jaké jsou druhy jeřábů a jak je využít?

0
Co je to jeřáb ví pravděpodobně každé malé dítě. S údivem hledí na ty monstrózní stavební stroje...

Milujete adrenalinové sporty? Nezapomeňte na pojištění!

0
Zejména mezi mladými lidmi panoval vždycky trend vyzkoušet co nejvíce adrenalinových sportů a pohybovat se takřka na hraně mezi...

Co je to LED pásek?

0
LED pásky jsou v posledních letech velkým trendem a patří do moderních i méně moderních domácností. V...