Post date:

Author:

Category:

Lidé, kteří zvládají multitasking, mají často tendenci toho co nejvíce využívat. Řešit telefonáty a u toho prohlížet emaily nebo poslouchat kolegy při vyplňování formulářů… Zná to asi každý, když se snaží dělat více věcí najednou s pocitem, že u toho ušetří čas. Je to ale pravda? Existují studie, které potvrzují, že multitasking zhoršuje pracovní výkon a může dokonce i poškodit mozek.

Výsledky univerzitní výzkumné studie

Podle výzkumů provedených na Stanfordově univerzitě je multitasking v důsledku méně efektivní, než když se člověk plně soustředí na každou z daných činností postupně. Ze studie vyplývá, že lidé vystavení vícero zdrojům informací najednou mají problémy se soustředěním, koncentrací a pamětí a zároveň vyšší problémy s přecházením od jednoho úkolu k druhému. Mozek se v jednu chvíli dokáže plně soustředit jen na jednu věc, proto multitasking většinou vede k tomu, že mozek nemá dostatek kapacity na to, aby mohl oba úkoly zdárně dokončit.

Multitasking může způsobovat i hloupnutí

Zároveň z průzkumů vyšlo, že soustředění se na více činností najednou vede dokonce i ke snížení aktuálního IQ. A to v podobné hranici jako probdělá noc nebo kouření marihuany. Univerzita v Sussexu přišla na to, že by se mohlo jednat o dlouhodobé poškození mozku. Z jejich studie vychází, že lidé, kteří tráví čas na více zařízeních současně (například surfují na mobilu při sledování televize) mají menší hustotu mozku a nervových propojení v cingulární kůře, která je zodpovědná za empatii, kognitivní a emoční kontrolu. Přesto není v této oblasti ještě dostatek výzkumů na to, aby vliv multitaskingu na strukturu mozku mohly být plně potvrzeny.

Zvyk, který je vhodné si hlídat

Pokud jste k multitaskingu náchylní, je vhodné si uvědomit, jak na váš pracovní výkon i na vaše tělo může působit. Že vaše pracovní návyky mohou mít takový vliv i na vaše myšlení. Zkuste si uvědomit, že v naprosté většině případů multitasking není efektivnější, ba naopak ještě váš pracovní výkon snižuje a vede k horší koncentraci a schopnosti se soustředit.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

Máte rádi severský, moderní, venkovský nebo minimalistický styl? Ukážeme vám dveře, které jej skvělé doplní

0
S čím se vlastně ladí dveře? S podlahou, nábytkem nebo okny? V našem článku vám poradíme, jak perfektně sladit vaše...

Dilema mnoha můžu: Jsou lepší boxerky, trenýrky, nebo slipy?

0
Na spodním prádle záleží mnohem více, než si většina mužů připouští. A spousta zástupců mužského pokolení na...

Zápis do školky – volbu mateřské školky rozhodně nepodceňujte

0
Většina vás čtenářů má asi volbu mateřské školky dávno za sebou, ovšem jistě existují i ti, které...