Pozor na multitasking, může vám nadělat více škody než užitku

Post date:

Author:

Category:

Lidé, kteří zvládají multitasking, mají často tendenci toho co nejvíce využívat. Řešit telefonáty a u toho prohlížet emaily nebo poslouchat kolegy při vyplňování formulářů… Zná to asi každý, když se snaží dělat více věcí najednou s pocitem, že u toho ušetří čas. Je to ale pravda? Existují studie, které potvrzují, že multitasking zhoršuje pracovní výkon a může dokonce i poškodit mozek.

více v článku...

Výsledky univerzitní výzkumné studie

Podle výzkumů provedených na Stanfordově univerzitě je multitasking v důsledku méně efektivní, než když se člověk plně soustředí na každou z daných činností postupně. Ze studie vyplývá, že lidé vystavení vícero zdrojům informací najednou mají problémy se soustředěním, koncentrací a pamětí a zároveň vyšší problémy s přecházením od jednoho úkolu k druhému. Mozek se v jednu chvíli dokáže plně soustředit jen na jednu věc, proto multitasking většinou vede k tomu, že mozek nemá dostatek kapacity na to, aby mohl oba úkoly zdárně dokončit.

Multitasking může způsobovat i hloupnutí

Zároveň z průzkumů vyšlo, že soustředění se na více činností najednou vede dokonce i ke snížení aktuálního IQ. A to v podobné hranici jako probdělá noc nebo kouření marihuany. Univerzita v Sussexu přišla na to, že by se mohlo jednat o dlouhodobé poškození mozku. Z jejich studie vychází, že lidé, kteří tráví čas na více zařízeních současně (například surfují na mobilu při sledování televize) mají menší hustotu mozku a nervových propojení v cingulární kůře, která je zodpovědná za empatii, kognitivní a emoční kontrolu. Přesto není v této oblasti ještě dostatek výzkumů na to, aby vliv multitaskingu na strukturu mozku mohly být plně potvrzeny.

Zvyk, který je vhodné si hlídat

Pokud jste k multitaskingu náchylní, je vhodné si uvědomit, jak na váš pracovní výkon i na vaše tělo může působit. Že vaše pracovní návyky mohou mít takový vliv i na vaše myšlení. Zkuste si uvědomit, že v naprosté většině případů multitasking není efektivnější, ba naopak ještě váš pracovní výkon snižuje a vede k horší koncentraci a schopnosti se soustředit.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

Už z něj nejste taková paf, jako na začátku?

0
Co jste všechno věděli o nevěře, dokud jste se ji rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži? Milovat znamená...

Frézka na dřevo. Jak vybrat ten pravý druh pro vaši potřebu?

0
Frézování dřeva je jednou z nejčastějších operací při zpracování dřeva. Díky moderním technologiím a materiálům jsou nyní...

Na čem závisí kvalita podnikání?

0
Dnešní doba se vyznačuje zejména nekonečným spektrem možností, co se pracovní stránky života týče. Vydělávat peníze nemusíte pouze jako...