Tři trimestry těhotenství: Jaké jsou mezi nimi největší rozdíly?

Post date:

Author:

Category:

Nejspolehlivějším způsobem, jak určit délku těhotenství, je počítat začátek od prvního dne poslední menstruace. Gravidita pak v průměru trvá 40 týdnů, které lze rozdělit na 10 lunárních měsíců. A také na tři trimestry. Sice nemají medicínský význam, ale můžeme díky nim lépe pochopit výrazné změny v ženském těle.

Základní kameny položeny

První trimestr je období, které označuje úsek od početí až po konec 13. týdne. Nese se v duchu množství fyzických a emocionálních změn, jakožto i rychlého vývoje plodu, který je v této době značně citlivý na působení různých škodlivin. Proto by žena měla dbát na zdravý životní styl – nekonzumovat alkoholické nápoje, nekouřit a obohatit jídelníček o zdravé potraviny s dostatkem živin a důležitých stopových prvků.

V prvním trimestru lze zaznamenat některé typické příznaky těhotenství. Objevují se ranní nevolnosti a zvracení, dochází k nadměrnému slinění, pálení žáhy, ale také k výkyvům nálad a změnám chutí. Těhulka může pociťovat nutkání k častějšímu močení.

Ke konci prvního trimestru je vhodné zavítat k lékaři kvůli prvnímu genetickému vyšetření.

Aktivní období pohody

Za druhý trimestr těhotenství považujeme fázi od 14. týdne do 27. týdne. Vyznačuje se mnohem klidnějším průběhem. Většinou ustupují nepříjemné projevy a žena se může plně soustředit na relaxaci a aktivity, díky kterým si udrží dobrou fyzickou kondici.

Plod se nadále intenzivně vyvíjí a roste. Vícerodičky mohou okolo 18. týdne pozorovat první pohyby miminka, prvorodičky pak o něco později (okolo 20. týdne).

Také v průběhu druhého trimestru je podstatná komunikace s lékařem, který pokračuje v genetickém vyšetřování (15. – 16. týden). Během 20. týdne se provádí ultrazvuk.

Příprava na životní milník

Velké finále neboli třetí trimestr těhotenství začíná 28. týdnem a končí na porodním sále. V poslední třetině gravidity je plod již vyvinutý a schopný přežít i v případě předčasného porodu.

Poloha plodu bývá definitivní od cca 36. týdne, kdy se miminko přestává otáčet. Nicméně jsou i případy náhlého přetočení bezprostředně před porodem.

Pokud se chcete o jednotlivých trimestrech dozvědět více, pokračujte na portál Modrý koník.

SAPELI UNLIMITED: nové místo pro příznivce interiérového designu

0
Jednička na trhu ve výrobě a prodeji interiérových dveří, společnost SAPELI, otevřela v rámci svého nového konceptu SAPELI...

Mlsejte zdravě: tyto pochutiny zaženou vaši chuť na sladké!

0
Láska ke sladkým dobrotám nás provází už od malička. Aby ne, nasládlá chuť mateřského mléka v nás...

Základní pravidlo při tvorbě salátů

0
Existují konkrétní potraviny, které když smícháte, mají příznivý vliv na trávení. Některé plody dobře spolupracují s ostatními,...