Víte, jak roste kakao?

Post date:

Author:

Category:

Kakaovník pravý – přesně z něho pocházejí kakaové boby, které dost možná každý z nás zná. Víte ale, jak z takových plodů vznikne kakao? Přečtěte si, jak dlouhý proces kakaové boby urazí předtím, než si můžeme vychutnat lahodný šálek teplého kakaa. Dočtete se také, kde seženete opravdu kvalitní kakaové boby, které jsou vlastně 100% čokoládou.

Kde se vzalo kakao?

Předchůdce dnešního kakaa sahá svými kořeny do doby před třemi tisíci let, a to na území dnešního Mexika, Evropě ho ale představil až Kryštof Kolumbus. Svůj úspěch si mohly kakaové boby v tekuté podobě začít užívat tehdy, kdy se k nápoji začal míchat cukr a vanilka, do té doby si pro svou hořkou chuť příliš velkou oblibu nevysloužil. Dnes je kakao oblíbené a rozšířené po celém světě. Jak ale vůbec vzniká prášek, který v sobě nese bohatou chuť i aroma? 

Od rostliny k nápoji

V jižní Americe pěstovaný kakaovník pravý je klíčový právě pro vznik chutného kakaa. Předtím, než si ho naservírujete k snídani, ho ale čeká celá řada procesů. Jakmile žluté či narůžovělé květy ohlásí, že se rostlina chystá plodit, přichází na řadu jejich opylení. Plodům kakaovníku se říká lusky nebo tobolky, ty v sobě skrývají hořká semena, která známe právě jako kakaové boby. Po jejich sběru je čeká fermentace neboli kvašení. To trvá kolem jednoho týdne. Následkem fermentace zmizí původní trpkost a začne v nich sílit příjemná čokoládová vůně a hořkosladká chuť. Pro snížení obsahu vody v semenech je na řadě jejich sušení na slunci. Poté přichází na řadu pražení kakaových bodů. Takto připravené se boby prodávají dále – tam, kde z nich vznikne kakao nebo čokoláda. Právě kakao vzniká rozmělněním připravených bobů na prášek. Takové kakao seženete třeba u Mountain Gorilla Coffee.

Kakaové boby, které pomáhají

Pokud chcete ochutnat opravdu kvalitní kakaové boby, vsaďte na ty, které mají svůj domov v pralesích. Právě odtud pocházejí kakaové boby Mountain Gorilla, jejíž koupí přispějete organizaci Gorilla Doctors, která se stará o záchranu posledních žijících horských goril přímo v tropickém horském pralese.

Jaká je budoucnost tabáku?

0
Uplynulé dva roky zahýbaly s našimi životy téměř ve všech jeho oblastech. Přestože běžně mluvíme především o...

Zápis do školky – volbu mateřské školky rozhodně nepodceňujte

0
Většina vás čtenářů má asi volbu mateřské školky dávno za sebou, ovšem jistě existují i ti, které...

Kdo chce zažít romantiku, vyzkouší let balonem

0
Někteří tvrdí, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. To ale neměli možnost vyzkoušet si pohled z výšky. Neokusili...