Hledáte změnu? Chcete být lepší, vyrovnanější člověk? Zbavit se zlozvyku? Přinášíme vám příběhy čtyř žen, které začaly úplně od začátku. Nejdříve si však přečtěte o malých změnách, o kterých možná budete vědět jen vy …
Chcete-li pokračovat, nejprve byste měli uzavřít minulost. Neboť pokud se jí budete stále věnovat, zablokujete si jiné možnosti. Přestaňte se bát. Spisovatel Elbert Hubbard ve své knize tvrdí: „Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít neustále strach z toho, že nějakou chybu uděláte.“ Řiďte se podle toho nebo podle chování malých dětí. Když vstoupí do místnosti s množstvím lidí, nemyslí na to, jak na ně zapůsobí. Jsou přirozené, nemají předsudky ani strach.

více v článku...
Myslete na budoucnost
Měli byste vědět, co chcete v životě dosáhnout. Jinak vám ukáže cestu někdo jiný a vy začnete plnit jeho sny. Na závažnou změnu v životě nepotřebujete právě začátek nového roku. Nemluvíme teď o předsevzetích, že přestanete kouřit, zhubnete zda konečně začnete cvičit. Jde o změny, které nadobro změní váš život.
Klamavé předsevzetí
Předsevzetí jsou proto, aby se neplnily. Stephen Guise, autor knihy Minizvyky, ve svém blogu tvrdí, že novoroční předsevzetí přesto, že si je dává téměř každý, splní jen 10 procent lidí. Proto se soustřeďuje na strategie, které vedou k vybudování nových zvyků a ke změně života.
Guise tvrdí, že pokud nemáte dostatek odvahy na to, abyste udělali radikální změnu ve svém životě (odcestovali do zahraničí, změnili práci či řekli příteli rázně sbohem), soustřeďte se alespoň na malé cíle a k výraznější změně se propracujte postupně.
Myslíte si, že dva měsíce jsou pro změnu příliš krátký čas? Vědci tvrdí, že se to dá, jen třeba vědět, jak na to. Odborníci na lidské chování zdůrazňují, že mnoho věcí děláme automaticky, aniž jsme nad nimi uvažovali. Pokud si tedy uvědomíte některé své zlozvyky, máte větší šanci zbavit se jich.
Charles Duhigg, autor knihy Síla zvyku, tvrdí, že mnoho špatných návyků máte už takových zakořeněných, že si je neuvědomujete a to je důvod, že se jich neumíte zbavit. Možná i vy si při čtení okusujete nehty, hrajete se s obroučkou zda si na ukazováček namotávat vlasy, spaříme se v nose nebo jím potahujete, aniž jste si to vůbec uvědomovali.

Zmanipulovaný mozek
Podle Duhigga se každý zlozvyk, který vás ovlivňuje během celého života, skládá ze tří složek. První je jeho spouštěč (například ponocování před počítačem či okusování si nehtů). Ve druhé fázi už zlozvyk provádíte automaticky a ve třetí fázi existuje něco, co mozku pomáhá zapamatovat si ho. Abyste se s novým zlozvykem sžili, stačí podle sociálních psychologů jen dvanáct týdnů. Podobně dlouho trvá zbavit se jich.
První fáze
Jak na to? První fáze odvykání trvá 22 dní. Začněte tím, že svému okolí řeknete, že jste se rozhodli přestat s poklepáváním nohou. Je důležité je požádat, že pokud se ke svému zlozvyku nechtěně vrátíte, mají vás na to upozornit.
Druhá fáze
Mezi 22. a 44. dnem byste si měli uvědomit, co vlastně chcete. Pokud najdete silný důvod pro změnu (například že přestanete kouřit, protože máte doma děti), motivace vás potlačí dopředu.
Třetí fáze
Třetí etapa je nejdůležitější. Mezi 44. a 66. dnem se můžete k zlozvyku vrátit nebo zapomínáte na „vnitřního strážce“. Musíte mít před sebou něco, čeho se budete držet. Pokud jste si například obhrýzali nehty, myslete na zářivý červený lak, který se na obhlodané prsty opravdu nehodí …
Párty na závěr
Jediným způsobem, jak se definitivně zbavíte zlozvyku, je po 66 dnech své vítězství patřičně oslavit. Připravte párty a přátelům oznamte, že jste nad sebou zvítězili. Věřte, že veřejné prohlášení je dostatečnou motivací, abyste k zlozvyku opět nevrátily.