Post date:

Author:

Category:

Hledáte změnu? Chcete být lepší, vyrovnanější člověk? Zbavit se zlozvyku? Přinášíme vám příběhy čtyř žen, které začaly úplně od začátku. Nejdříve si však přečtěte o malých změnách, o kterých možná budete vědět jen vy …

Chcete-li pokračovat, nejprve byste měli uzavřít minulost. Neboť pokud se jí budete stále věnovat, zablokujete si jiné možnosti. Přestaňte se bát. Spisovatel Elbert Hubbard ve své knize tvrdí: “Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít neustále strach z toho, že nějakou chybu uděláte.” Řiďte se podle toho nebo podle chování malých dětí. Když vstoupí do místnosti s množstvím lidí, nemyslí na to, jak na ně zapůsobí. Jsou přirozené, nemají předsudky ani strach.

Myslete na budoucnost

Měli byste vědět, co chcete v životě dosáhnout. Jinak vám ukáže cestu někdo jiný a vy začnete plnit jeho sny. Na závažnou změnu v životě nepotřebujete právě začátek nového roku. Nemluvíme teď o předsevzetích, že přestanete kouřit, zhubnete zda konečně začnete cvičit. Jde o změny, které nadobro změní váš život.

Klamavé předsevzetí

Předsevzetí jsou proto, aby se neplnily. Stephen Guise, autor knihy Minizvyky, ve svém blogu tvrdí, že novoroční předsevzetí přesto, že si je dává téměř každý, splní jen 10 procent lidí. Proto se soustřeďuje na strategie, které vedou k vybudování nových zvyků a ke změně života.

Guise tvrdí, že pokud nemáte dostatek odvahy na to, abyste udělali radikální změnu ve svém životě (odcestovali do zahraničí, změnili práci či řekli příteli rázně sbohem), soustřeďte se alespoň na malé cíle a k výraznější změně se propracujte postupně.

66 dní na změnu

Myslíte si, že dva měsíce jsou pro změnu příliš krátký čas? Vědci tvrdí, že se to dá, jen třeba vědět, jak na to. Odborníci na lidské chování zdůrazňují, že mnoho věcí děláme automaticky, aniž jsme nad nimi uvažovali. Pokud si tedy uvědomíte některé své zlozvyky, máte větší šanci zbavit se jich.

Charles Duhigg, autor knihy Síla zvyku, tvrdí, že mnoho špatných návyků máte už takových zakořeněných, že si je neuvědomujete a to je důvod, že se jich neumíte zbavit. Možná i vy si při čtení okusujete nehty, hrajete se s obroučkou zda si na ukazováček namotávat vlasy, spaříme se v nose nebo jím potahujete, aniž jste si to vůbec uvědomovali.

Zmanipulovaný mozek

Podle Duhigga se každý zlozvyk, který vás ovlivňuje během celého života, skládá ze tří složek. První je jeho spouštěč (například ponocování před počítačem či okusování si nehtů). Ve druhé fázi už zlozvyk provádíte automaticky a ve třetí fázi existuje něco, co mozku pomáhá zapamatovat si ho. Abyste se s novým zlozvykem sžili, stačí podle sociálních psychologů jen dvanáct týdnů. Podobně dlouho trvá zbavit se jich.

První fáze

Jak na to? První fáze odvykání trvá 22 dní. Začněte tím, že svému okolí řeknete, že jste se rozhodli přestat s poklepáváním nohou. Je důležité je požádat, že pokud se ke svému zlozvyku nechtěně vrátíte, mají vás na to upozornit.

Druhá fáze

Mezi 22. a 44. dnem byste si měli uvědomit, co vlastně chcete. Pokud najdete silný důvod pro změnu (například že přestanete kouřit, protože máte doma děti), motivace vás potlačí dopředu.

Třetí fáze

Třetí etapa je nejdůležitější. Mezi 44. a 66. dnem se můžete k zlozvyku vrátit nebo zapomínáte na “vnitřního strážce”. Musíte mít před sebou něco, čeho se budete držet. Pokud jste si například obhrýzali nehty, myslete na zářivý červený lak, který se na obhlodané prsty opravdu nehodí …

Párty na závěr

Jediným způsobem, jak se definitivně zbavíte zlozvyku, je po 66 dnech své vítězství patřičně oslavit. Připravte párty a přátelům oznamte, že jste nad sebou zvítězili. Věřte, že veřejné prohlášení je dostatečnou motivací, abyste k zlozvyku opět nevrátily.

INSTAGRAM

Ubytování v luxusním hotelu v Praze

0
Už se těšíte na návštěvu Prahy? Nezapomeňte, že dojem z vaší návštěvy výrazně ovlivní také volba...

Speciality české kuchyně nás nikdy nenechají chladnými

0
S manželem se považujeme za gurmány, kteří velmi rádi ochutnávají jídlo všeho druhu. Za svůj život...

Sledování cen konkurence vás postrčí o krůček dopředu před ostatní

0
Budování značky je přidanou hodnotou k produktům, které nabízíte, nebo službám, jež chcete poskytnout spotřebitelům....

Problémy mohou potkat každého

Je nesčíslné množství způsobů, jak se dostat do finančních problémů. Určitě byste jich i vy sami dokázali uvést přinejmenším několik, a proto...

Jak se ideálně půjčuje?

Jenom málokdo se může pochlubit tím, že nikdy nepotřeboval víc peněz, než kolik jich měl. A i někomu takovému hrozí, že se...

Někdy to bez půjčky nejde

Jak jenom by si někteří z nás přáli vycházet se svými příjmy bez problémů! A jak jenom těžce tito nesou, pokud se jim...