Bezpečnost dat při práci z domova

Post date:

Author:

Category:

Práce z domova, která v počátcích pandemie covid-19 znamenala provizorní řešení, se začíná stávat normou. Podle studie Standford University jsou zaměstnanci na home office dokonce o 13 % produktivnější a 39 % dokončuje úkoly v časovém předstihu. Jak je to ale s kybernetickou bezpečností? Přečtěte si, jaká bezpečnostní opatření a zásady byste měli dodržovat při práci z domova.

Než se pustíme do jednotlivých kategorií praktických tipů pro počítačovou bezpečnost a ochranu dat během home office, nejprve jedno obecné doporučení: máte-li služební notebook a telefon, používejte pro pracovní účely právě tato firemní zařízení a nikoliv soukromá. Pokud připojíte do firemní sítě váš osobní počítač, ohrozíte ji – vaše firma poskytuje koncovým zařízením patrně lepší IT servis, než poskytujete vy osobně svému vlastnímu počítači.

Jestliže se přeci jen rozhodnete používat vlastní zařízení (a váš zaměstnavatel vám to umožní), používejte zabezpečenou Wi-Fi, VPN, antivirovou ochranu a vždy mějte operační systém i veškerý bezpečnostní software aktualizovaný na poslední verzi.

Používejte bezpečná hesla

Jedním z nejdůležitějších prvků bezpečnosti dat je silné a bezpečné heslo. Pokud pracujete z domova a používáte domácí Wi-Fi, nezapomeňte vytvořit silné přístupové heslo i zde! Při tvorbě hesla se držte těchto tipů:

  • volte délku hesla aspoň 14 znaků, čím více, tím lépe
  • kombinujte velká a malá písmena, číslice a speciální znaky (raději se však vyhněte znakům obsahujících diakritiku)
  • nepoužívejte slova, která se nachází ve slovnících, nepoužívejte jména ani snadno dohledatelné datumy (např. datum narození)
  • výrazně heslo odlište od těch předchozích
  • zvažte použití fráze, kterou si snadno zapamatujete, ale jen těžko napadne ostatní, např. „N3m4mR4dC0k014du!“

Hesla si za žádných okolností nikam nepoznamenávejte a nikomu je nesdělujte. Pokud používáte mnoho hesel k nejrůznějším systémům, zvažte použití kvalitního správce hesel. V takovém případě si stačí zapamatovat pouze jedno silné heslo k samotnému správci, který zbytek přihlašování dokončí za vás. Kvalitní správci hesel navíc disponují i verzí pro mobilní zařízení.

Dalším způsobem, jak zabránit potenciálním kybernetickým útočníkům získat přístup, je autentizace. Autorizace uživatelů pomocí USB tokenů nebo biometrické autentizace např. pomocí otisků prstů, poskytuje vyšší úroveň zabezpečení, jejíž překonání je pro hackery mnohem obtížnější. Podporu biometrického přihlašování obsahuje i operační systém Windows (Windows Hello).

Tip: Přečtěte si o dalších trendech v IT pro rok 2022.

Šifrování – spolehlivá ochrana dat

Zašifrujte domácí Wi-Fi protokolem WPA2, omezte přístup na síť pouze zařízením se schválenými MAC adresami. Pokud zašifrujete data připojená k e-mailu, zabráníte nezamýšlenému příjemci v zobrazení informací. Také se ujistěte, že je vaše zařízení nastaveno tak, aby byla všechna uložená data pro případ krádeže šifrována. Šifrování nástrojem BitLocker je součástí operačního systému Windows ve verzi Professional.

Používejte VPN! Připojení přes VPN výrazně ztíží případným útočníkům sledování vaší síťové komunikace a ochrání váš provoz. Pamatujte ale, že služby VPN poskytované pro účely ochrany soukromí chrání pouze data do a od poskytovatele VPN, ne však do cíle. VPN tedy spolehlivě nedovede ochránit vzdálený přístup.

Šifrování protokolem HTTPS zaručí, že data, která budou putovat mezi zaměstnavatelem a koncovým uživatelem, žádný útočník nepřečte ani nezmění. Data je možné dešifrovat pouze správným klíčem, v tomto případě heslem.

Pokud možno, pracujte skutečně z domova

Doma řvoucí děti na prázdninách, za stěnou rozjíždí soused party už v 11 dopoledne a přitom ta – touto dobou jistě poloprázdná – kavárnička dole v ulici nabízí tak skvělé dortíky! Jakkoliv může být změna pracovního prostředí lákavá a z hlediska efektivity práce mnohdy významná, pamatujte, že z hlediska bezpečnosti práce online jde o riziko! Na co si na veřejných místech dávat pozor?

  • vyhněte se veřejné Wi-Fi a použijte raději nákladnější, ale výrazně bezpečnější datové připojení
  • sedněte si raději ke zdi, aby vám nikdo neviděl do obrazovky počítače, resp. notebooku
  • nenechávejte svá zařízení bez dozoru (např. při návštěvě toalety), a to ani v zamčeném autě
  • pokud si chcete dobít baterii telefonu, používejte USB data blocker

Dodržujete všechna uvedená bezpečnostní pravidla? Dbáte doma na bezpečnost dat? Měli byste – rok 2022 bude podle předpovědí bezpečnostních analytiků historicky nejrizikovější! Jak se co nejefektivněji chránit, odhalují experti ze společnosti Algotech v e-booku Firemní kybernetická bezpečnost.

Výhody a nevýhody jídelních stolů z masivu

0
Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti, u kterého se s rodinou dobře najíte....

7 nejlepších potravin pro zdravé oči

0
Stárnutí zraku do značné míry závisí na životosprávy. Co třeba jíst, abyste dlouho dobře viděli? Pro zdravé oči...

Poznejte ekologické prostředky, které vám pomohou v péči o vůz i jeho ochranu

0
Spousta majitelů automobilů chce, aby byl jejich vůz co nejdéle ve vynikající kondici, chráněný před nepříznivými vlivy...