Finanční pojmy, které mohou potrápit, znáte je všechny?

Post date:

Author:

Category:

Vyznat se v základním pojmosloví souvisejícím s financemi se vyplatí každému. Obecně je finanční gramotnost důležitým měřítkem v našich životech. Víte tak pro začátek, jaký je rozdíl mezi bankovní či nebankovní půjčkou a co přesně se skrývá pod označením zisk?

více v článku...

Bankovní vs. nebankovní půjčka

Jak již názvy napovídají, bankovní půjčky klientům zprostředkovávají banky, zatímco nebankovní nabízejí nebankovní společnosti. Nejdůležitější rozdíl spočívá v podmínkách, o bankovní půjčku si může zažádat kdokoliv, kdo se prokáže stálým zaměstnáním, tedy trvalým přísunem příjmu. Zároveň však klient nesmí mít negativní zápis v rejstříku apod. Nebankovní půjčky jsou vyhledávané proto, že jsou jejich podmínky velmi benevolentní. Svědčí o tom i rozsáhlá škála těchto úvěrů, jako je půjčka po insolvenci, půjčka ihned nebo nebankovní SMS půjčka teď. 

Obecně nebankovních půjček využívají především tací, kterým žádost o úvěr neschválila banka, nebo potřebují k penězům přijít okamžitě, a to klidně během několika málo minut. Nutno podotknout, že taková půjčka po insolvenci s sebou nese oproti vybrané bankovní půjčce vysoké úroky i přísné podmínky splácení. Z toho důvodu vždy, když je to možné, volte spíše bankovní půjčky.

Co je to zisk?

Snad tím nejdůležitějším pojmem, který se pojí k podnikání, je zisk, tedy rozdíl mezi výnosy a náklady. Slouží jako měřítko toho, jak se dané společnosti daří. Pro mnohé podnikatele je zároveň hnacím motorem, jak například zlepšit kvalitu svých služeb nebo kvalitu nabízených produktů. 

Zisk se dělí na několik druhů, jako je:

  • čistý zisk, 
  • daňový zisk, 
  • disponibilní zisk 
  • nebo hrubý zisk. 

Druhů je však daleko více, tyto pojmy však již přenecháme zejména studentům ekonomiky. Běžnému smrtelníkovi bude stačit, zapamatuje-li si, že dosahování zisku je hlavním cílem každého podnikání.

Další důležité finanční pojmy

Mezi další pojmy úzce souvisejícími s financemi patří inflace, tedy opakovaný růst cen. Zcela běžně se také můžeme setkat s pojmem filantrop, o koho či o co se jedná? Pojem filantrop se vztahuje k někomu, kdo daruje svůj čas, peníze nebo jiné hmotné statky na charitativní účely. Je to někdo, kdo se aktivně angažuje v dobrovolnické činnosti, kterou může být i darování krve nebo pomáhání s udržením kvalitního životního prostředí. 

Jestliže se často pohybujete v prostředí, kde se řeší půjčky, pak jste již pravděpodobně zaslechli slovo konsolidace. Konsolidace označuje sloučení několika závazků do jednoho, který v případě půjček s slibuje výhodnější podmínky. A v neposlední řadě si pojďme vysvětlit rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Debetní karta je využívána daleko častěji, jelikož je k běžnému bankovním účtu vydávána zdarma a zákazník má k dispozici pouze vlastní finance. Oproti tomu kreditní karta umožňuje nakládat i s penězi banky, které je pak nutné postupně splatit.

Jak zkrotit žárlivého partnera?

1
Nikdo není dokonalý - musíme si opakovat v každém jednom vztahu. Co však, pokud je partnerovou chybičkou...

HP EliteBook 840 G3

0
Čtrnáctipalcový notebook z takzvané business modelové řady EliteBook toho přináší více než dost. Pojďme si o něm...

Žena porodila své vlastní vnouče: Matka vynosila dítě pro svou dceru!

0
Láska dokáže dělat zázraky a přinášet obrovské oběti. To lze vidět i na případě ženy, která vynosila...