Frézka na dřevo. Jak vybrat ten pravý druh pro vaši potřebu?

Post date:

Author:

Category:

Frézování dřeva je jednou z nejčastějších operací při zpracování dřeva. Díky moderním technologiím a materiálům jsou nyní k dispozici různé druhy frézek, které usnadňují tento proces. V tomto článku si představíme několik typů frézek na dřevo.

Každá z frézek má své specifické vlastnosti a výhody, které mohou být při práci s dřevem užitečné. Při výběru správné frézky pro vaši práci s dřevem se zamyslete nad typem operace, kterou chcete provést a zvolte frézku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

více v článku...

Z jakých druhů můžete vybírat?

Frézka na dřevo se na současném trhu objevuje v mnoha druzích. V dnešní době je navíc většina z nich řízena počítačem (označované CNC = Computer numerical control). CNC frézka na dřevo tak dokáže vytvořit i složité tvary a otvory v různých materiálech. Sestavili jsme pro vás seznam šesti nejčastějších druhů frézek a krátkým popisem jejich použití.

Spodní frézka

Spodní frézka je druh frézky, která má řezací břit pod stolem a je vhodná pro tvorbu drážek a otvorů na spodní straně dřeva. Spodní frézka se často používá k frézování drážek pro skryté spoje, jako jsou například spoje typu „dovetail„.

Horní frézka

Horní frézka je druh frézky, která má řezací břit nad stolem a je vhodná pro frézování okrajů dřeva a pro tvorbu drážek na vrchní straně dřeva. Jedna z výhod horní frézky je, že umožňuje výměnu řezacího břitu s různými tvary, což umožňuje vytváření různých profilů.

Stolní frézka

Tato frézka má řezací břit na úrovni stolu a je vhodná pro frézování různých druhů profilů a tvarů na okrajích dřeva. Stolní frézka se často používá k výrobě výklenků a profilů na nábytku.

Rovinné frézky

Tyto frézky mají rovný řezací břit, který se používá pro odstraňování vrstev dřeva z povrchu nebo pro tvorbu drážek. Rovinné frézky se používají převážně na ploché povrchy.

Vývrtkové frézky

Vývrtkové frézky mají spirálový řezací břit, který se používá pro frézování děr v dřevě. Díky své konstrukci je tento typ frézek vhodný pro hluboké díry, neboť snižuje tření a usnadňuje vytváření hladkých a čistých děr.

Výběr té správné frézky závisí na vašich potřebách a typu práce, kterou chcete provést. Použití té správné frézky vám může ušetřit čas a zlepšit výslednou kvalitu vašeho projektu.

Věříme, že vám tento článek pomůže při výběru frézky dle vašich potřeb. Doporučujeme navštívit stránky prodejce Boukal, který má široký výběr především horních, spodních a stolních frézek. Ve spolupráci s ním mohl tento článek vzniknout. Přejeme vám dobrý výběr.

Autor: Vít Provazník

copywriter

Použité zdroje: https://www.boukal.cz/

Šperk s drahým kamenem je nejvěrnější důkaz lásky, ale jeho výběr byste neměli podceňovat

0
V životě člověka nastanou chvíle, které se nemusejí již nikdy opakovat, tudíž je chce umocnit upřímným gestem...

Zubní kámen u psa může být příčinou celé řady zdravotních obtíží. Odstraní jej na Veterinární klinice Vethope

0
Pokud má váš pes zanedbaný chrup, hrozí mu zánětlivá onemocnění, chronické infekce nebo dokonce ztráta zubu. Jedná-li...

Měřáky na topení nám dělají velmi užitečnou službu

0
Spousta z nás má doma na svých radiátorech namontovány měřiče tepla. Tato důmyslná malá zařízení umožňují rozúčtování nákladů...