Jaký je průměrné stáří aut v ČR?

Post date:

Author:

Category:

Jaký je průměrné stáří aut v ČR? Trh s ojetými vozy je v České republice až čtyřikrát objemnější, než trh s novými auty. Přitom v současné době stoupají ceny ojetin, protože nová auta jsou nedostupná. Z určité části za to mohou pandemická opatření, kdy výrobny byly nuceny pozastavit svůj provoz. A tak i lidé, kteří by si jindy koupili auto nové, se museli obrátit na trh s ojetými vozy. Nicméně někteří lidé nemají ve zvyku svůj vůz měnit za novější modely. A tak průměrné stáří vozů užívaných v rámci České republiky roste.

Jak starý je váš vůz?

Zkuste si vzpomenout, kolik let měl váš předchozí vůz, kterého jste se zbavovali. A jak starý je váš nynější vůz? Za jak dlouho plánujete, že tento vůz vyměníte za novější? V současné době je v České republice běžné, že v rámci jedné domácnosti se nachází klidně i dva vozy. Počet registrovaných vozů je u nás více než 6 milionů, přičemž obyvatel je něco nad 10 milionů. Znamená to tedy, že se nám vede tak dobře, že si každý třetí může dovolit svůj vlastní vůz?

Průměrné stáří vozu

I když to zní téměř pohádkově, bohužel je potřeba zvážit hned několik skutečností. Tak například některé z těchto registrovaných vozů jsou v majetku společností. Taktéž je potřeba zvážit, jaké je průměrné stáří vozů. V České republice patříme mezi majitele nejstarších vozů – jejich průměrné stáří je 15,01 roku. A také auta, která jsou importována do autobazarů, jsou obvykle z větší části starší 10 let.

Vysoká cena nových vozů

To, proč si lidé nekupují novější auta, je zejména dáno jejich vyšší cenou. Na nové auto zkrátka nemůže dosáhnout každý. Určitým řešením je výkup auta – v autobazaru nabídnete svůj starý vůz a jako výměnu si můžete koupit nový vůz se slevou. Výkup vozidel je dnes již běžnou praxí, kterou používají tisíce lidí. Prodat svůj vůz autobazaru můžete samozřejmě i bez nutnosti nákupu vozu nového z daného autobazaru. Je to možnost bezpečnější, než prodat napřímo a poté doufat, že si kupující vůz na sebe nechal přepsat.

Zápis do školky – volbu mateřské školky rozhodně nepodceňujte

0
Většina vás čtenářů má asi volbu mateřské školky dávno za sebou, ovšem jistě existují i ti, které...

Chcete se vydat na cestu do Skandinávie?

0
Skandinávská příroda patří k tomu nejúžasnějšímu, co můžeme na planetě Zemi vůbec navštívit. Spoustě lidí však nepřipadá dost dobrá, a...

Údržba zahradního nábytku: Jak prodloužit jeho životnost

0
Zahradní nábytek je nezbytným prvkem pro každého, kdo si chce užívat pohodu a relaxaci ve své zahradě...