Znáte původ a historii hamaky? Jaké o ní kolují mýty a fakta?

Post date:

Author:

Category:

Věděli jste, že odhadem každý večer do hamak uléhá asi 100 milionů lidí? Hamaka se dokáže přizpůsobit tvaru lidského těla, chrání člověka před mravenci, hady a jinými pozemními živočichy. U nás je známá také jako houpací síť. Odkud se ale vzala? Kam až sahají její kořeny? V tomto článku se podíváme na hamaku letem světem, staletím.

Pravlast hamaky

Pravlastí hamaky je s největší pravděpodobností oblast Střední a Jižní Afriky, kde ji indiáni neřekli jinak než hamacas nebo kolébka bohů. Antropology je potvrzeno, že původní hamaky byly tkané z kůry stromu zvaného hamack. Později se však tento materiál nahradil sisalovými vlákny vyrobenými z dobře dostupné agáve sisalové.

Původně sloužila hamaka jako ochrana právě před hady, hlodavci a dalšími živočichy vyskytující se v okolí lidského obydlí. Do dnešního dne do ni domorodci Jižní Ameriky ukládají své děti i sebe.

Hamaka v Evropě

Když přeskočíme o několik dekád do budoucnosti, dostaneme se až do roku 1492. V tomto roce u Bahamských ostrovů dne 12. října zakotvil první Evropan – Kryštof Kolumbus. A dnes byste nečetli tento článek, kdyby Kryštofa Kolumba nezaujala právě hamaka místních obyvatel. Rozčarování z této speciální tkané sítě bylo natolik silné, že se rozhodl pár kusů hamak dovézt zpět do Španělska.

Ze Španělska se hamaka šíříla dál do světa díky španělským dobyvatelům, kteří kolonizovali pobřeží dnešní Floridy, Mexika a Střední Ameriky. Už plátěná hamaka se stala dobrým společníkem a základní výbavou všech kolonizačních jednotek. A do konce 16. století nechyběla hamaka žádnému námořnictvu tehdejších mocností.

Hamaka a volný čas

Vnitrozemská Evropa ale napravila krvavou reputaci toho způsobu odpočinku a v 16. století byla oblíbená i pro trávení volného času. Touto dobou hamaka prošla i lehkou transformací a mezi lidmi se začaly objevovat i hamaky z plátna nebo z provázaných sítí. Své místo si našla hlavně na velkých stavbách, kde poskytovala rychlé a snadné spaní pro dělníky a řemeslníky. Známou stavbou, kterou hamaka provázela, bylo budování železnice nebo Panamského průplavu.

Hamaka dodnes

Hamaka si nakonec prošla snad všemi válečnými konflikty. Až do války ve Vietnamu byla vyráběná pouze z plátna. To se ale změnilo díky potřebě dodávat pro průzkumné jednotky hamaky z lehčích materiálů, než bylo plátno. A tehdy hamaka prožívá zásadní inovace a experimentuje se s materiálem na výrobu padáků a konstrukcí.

Posledních 60 let se pro výrobu těchto sítí také používá bavlna. Nejbouřlivější vývoj ale hamaka zažívá až začátkem našeho tisíciletí. Využívá se stále nových materiálů, dochází ke snížení váhy a počet výrobců roste.

Věděli jste, že nejstarší dochovaná hamaka pochází ze 7. století a je upletená z ryzího zlata? Prohlédnout si ji můžete v Muzeu zlata v Bogotě.

Fakta o hamace

  1. Hamaku lze postavit v podstatě všude

Postavit hamaku není dnes nic složitého. Můžete být na horách, v lese, u moře. Jediné co potřebujete jsou dva pevné body, mezi které hamaku zavěsíte. Tím jsou hamaky ideální pro nocování v přírodě. A pro ty, kteří se vydají do skotské vysočiny nebo saharské pouště, existují speciální skládací kotvící stojany, které vyřeší i absenci stromů, skal a jiných bodů pro zavěšení hamaky.

  1. Hamaka respektuje přírodu

Silný nápor turistů v chráněných oblastech a přírodních scenérií obecně způsobuje ohrožení přírodních krás a nedotknutelnosti. Pod stanem zůstane seschlá, udusaná půda, což rostlinám rozhodně neprospívá. Speciální stromové smyčky pro zavěšení hamaky ochrání kůru stromu a nedochází k poškození lýka.

  1. V hamace vám mrzne zadek

Díky prověšení, které se dá samozřejmě regulovat, váš nejnižší bod trpí zimou. Z podstaty věci je nejnižším bodem váš zadek, pod který si svou vahou stlačujete nejvíce izolační vrstvy, čímž můžete rychle prochladnout. Ale tento problém se dá taky samozřejmě řešit. Jakmile klesne noční teplota pod 20°C, doporučujeme s sebou nosit speciální zateplení, nebo alespoň karimatku.

Mýty o hamace

  1. Budete se potit

Někteří tvrdí, že v hamace se budete potit, protože vás obalí kolem dokola a vy budete jak v kokonu. Dnešní hamaky se ale pyšní prodyšnými tkaninami a kolem vás naopak cirkuluje ochlazující vzduch.

  1. Hamaku postavíte raz dva

Doba stavění hamaky je odvislá od praxe. Jestliže se vás někdo snaží zlanařit právě na rychlost stavění, moc mu to nevěřte. Stavění hamaky je nutné natrénovat. V případě, že si první stavění necháte až na samotný výlet, tak to nemusíte ani zkoušet, protože dřív bude ráno, než ji stihnete postavit.

  1. Hamaka je lehčí než stan

Váha hamaky se nedá se stanem srovnávat. Vždy se odvíjí od stupně výbavy. Ano, některé hamaky opravdu mohou být lehčí než stan, ale rozhodně to není pravidlem.

  1. Hamaka a spánek nejdou dohromady

Snad největším mýtem o hamakách je právě to, že se v nich člověk dobře nevyspí. Hamakáři ale naopak tvrdí, že v hamace se vyspíte mnohem lépe. Jak je to možné? V běžné posteli se váha těla přenáší jen na určité body (ramena, lopatky, klouby, kyčle, hlava atd.). Hodně rychle ale tělu tyto body začnou být nepohodlné a vy se budete převalovat a hledat tu nejlepší polohu, zas na chvíli. A hamaka právě poskytuje výhodu odstranění tlakových bodů.

Závěr

Co z toho plyne? Hamaka je tu s námi již stovky let a má to své opodstatnění. Využít ji můžete při rybolovu, turistice a nebo jen na relax na zahradě. To už je jen na vás. Tak neváhejte a vyzkoušejte si tohle pradávné spaní. Kdo ví, třeba se z vás stane hamakář tělem i duší.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz

Problémy mohou potkat každého

0
Je nesčíslné množství způsobů, jak se dostat do finančních problémů. Určitě byste jich i vy sami dokázali...

Margaret Higginsová Sangerová

0
Margaret Sanger Huggins byla průkopnicí v oblasti spektroskopie. Na základě spektrální klasifikace sestavila atlas hvězd. Margaret ztratila matku Margaret...

Dilema mnoha můžu: Jsou lepší boxerky, trenýrky, nebo slipy?

0
Na spodním prádle záleží mnohem více, než si většina mužů připouští. A spousta zástupců mužského pokolení na...