Říká se, že sport a zdraví jdou ruku v ruce, což je dozajista pravda, nicméně někdy se to během všeho toho sportovního zápolení přežene a dojde k nějakému tomu zranění. Obdobné je to také kupříkladu při posilování a jiném cvičení.
Různé pohmožděniny, vyvrtnuté kotníky, oděrky nebo natažené svaly – to vše dokáže dobrý pocit ze sportovní aktivity velice nepříjemně pokazit.
Svět fitness a sportu se neustále vyvíjí. Tak jako se klade stále větší důraz třeba na stravu a různé tréninkové metody, které mají sportovcům pomoci k co nejlepším výkonům, posouvají se stále i možnosti regenerace a strečinku.
V posledních letech narůstá také obliba různých obvazů, bandáží a tejpů, kterými se dají různá zranění řešit. Pojďme si o této tematice říci více. Zkoušeli jste někdy sportovní bandáže?
K čemu slouží sportovní bandáže?
Při sportovních úrazech je možné si vybrat z několika druhů sportovních bandáží, které vám pomohou se dát rychleji dohromady. Zdravotníci je pak používají především u poranění kloubů, prstů, případně zápěstí, kolen, nebo kotníků.
Nicméně, takové bandáže se používají už při samotné prevenci před sportovním výkonem, aby se právě co nejvíce eliminovalo riziko nějakého zranění. Můžete to koneckonců znát třeba z boxu.
Dost možná jste si všimli, že mají boxeři pod samotnými rukavicemi také látkové bandáže, které jim mají pomoci ochránit především prsty a klouby na nich.
Bandáž na koleno, kotník, loket apod. vám tedy může pomoci, abyste nepřišli k úhoně. Nenechte se však zmást, bandáže či ortézy se nemusejí nutně používat pouze ve sportu. Stejně tak najdou uplatnění i u léčby různých chronických bolestí, kterými mohou lidé trpět.

Jaké jsou typy sportovních bandáží?
Elastická bandáž
Sportovní zábal je základem sportovní bandáže. Je dostatečně pevný a pružný, třebaže se jedná o látkový materiál. Obvykle se pak používá ke snížení bolesti a udržení otoků kloubů, a to zejména kotníků a zápěstí. Výhodou je, že se dá používat opakovaně, pakliže se vypere.
Vhodné je jeho použití v kombinaci se sportovní páskou. Elastická bandáž ale najde uplatnění také v momentech, kdy má sportovec namoženou nohu, ale i ruku. Pomůže mu ji rozpohybovat. De facto totiž pomáhá zvýšit průtok krve a tím snižuje otok a zmírňuje bolest.
Kompresní bandáž
U podvrtnutého, pohmožděného nebo natrženého kolena se hodí použít spíše kompresní bandáž ve formě kolenní ortézy. Ta je na rozdíl od té elastické už na první pohled o něco objemnější. Vyrábí se totiž z kombinace gumy, kůže a suchého zipu. Často se používá při silových týmových sportech jako je třeba ragby.
Její nevýhoda pak ční v tom, že může citelně omezovat manévrovatelnost a celkovou ohebnost, což je dáno její velikostí. Kompresní ortéza je často vidět také u sportovců, které trápí častí problémy s kotníky, což jsou kupříkladu fotbalisté.