Spousta z nás má doma na svých radiátorech namontovány měřiče tepla. Tato důmyslná malá zařízení umožňují rozúčtování nákladů na vytápění dle skutečných spotřeb jednotlivých uživatelů. Uživatel tak uhradí jen skutečně spotřebovanou energii. Má také přehled o nákladech na topení a navíc možnost využít poradenských služeb, díky kterým může náklady na topení ještě víc snížit. Tedy v případě, že mluvíme o mereni-tepla.cz. Na spotřebě umí měřiče tepla ušetřit až 35 %.
více v článku...
Vybíráme měřáky tepla
Měřáky na topení jsou k dostání v několika provedeních. Např. odpařovací indikátory, které jsou nejjednodušším způsobem indikace dodávek tepla, nejdéle používaný ale také nejméně přesný. Z měřící ampule se odpařuje kapalina a na tomto principu pracují.
Dalším typem jsou jednočidlové elektronické indikátory, jež snímají jen povrchovou teplotu otopného tělesa v referenčním místě. Nevýhodou tady je indikace dodávky tepla až od teploty tělesa kolem 50 °C, což znamená nepřesné měření v přechodném obdobní jaro a podzim. Ve srovnání s odpařovacím přístrojem jsou zde vyšší pořizovací náklady.
Zvolit můžete i dvoučidlové elektronické indikátory, které snímají kromě povrchové teploty tělesa i teplotu okolí v místnosti. Lze tak porovnávat množství tepla dodávaného do místnosti. Dá se pak porovnávat i případy nerovnoměrného dimenzování otopných těles, k nimž může dojít např. při částečném zateplení obvodového pláště budovy, při výměně oken, zasklívání balkonů…

Když potřebujete vodoměry…
Podívat se můžete také na to, jak vybírat vodoměry a nač si dát u jejich koupě pozor. Nejde jen o bezpečnostní prvky, ale také o to, při jaké teplotě vody vodoměr měří spotřebu, jak má být instalován s ohledem na přesnost měření…
Bytové vodoměry, měřiče tepla a všechny otázky i odpovědi kolem nich, na které se lidé často ptají, najdete na mereni-tepla.cz a vodomery-bytove.cz.