Nespavost a jak s ní zatočit

Post date:

Author:

Category:

S nespavostí se alespoň jednou za život setká každý z nás. Po ní se často dostaví únava, nervozita a krátkodobé poruchy koncentrace, případně bolesti hlavy. Pokud v noci místo zaslouženého odpočinku počítáte ovečky, můžete si pomoci několika triky.

více v článku...

Příjemné prostředí

Především se zaměřte na prostředí, ve kterém spíte. Bez kvalitní matrace se neobejdete. Nemusíte hned investovat desetitisíce; dají se pořídit i levné matrace, které přispějí k hlubokému a nerušenému spánku. Spěte v dobře vyvětrané místnosti s teplotou okolo 18 °C, mějte čisté povlečení a vyhoďte z ložnice rušivou elektroniku, jako je televize nebo počítač.

Rituál před spaním

Před spaním si dopřejte malý šálek bylinkového čaje. Skvěle působí heřmánek, meduňka, mučenka, šafrán či třezalka. Pokud však berete nějaké léky, raději se nejprve poraďte s odborníkem. V odpoledních a večerních hodinách se vyvarujte pití kávy nebo jiných kofeinových nápojů.

Těsně před ulehnutím vyřaďte z ložnice všechny zdroje hluku a zatáhněte závěsy. Pokud vám úplné ticho nedělá dobře, pusťte si relaxační hudbu nebo uklidňující zvuky, jako je šumění lesa či moře.

Cvičení proti nespavosti

Pokud už ležíte v posteli, ale spánek stále nepřichází, zkuste cvičení 4 – 7 – 8. Nejprve se 4 vteřiny nadechujte, poté na 7 vteřin dech zadržte a 8 vteřin vydechujte. Opakujte cvičení, dokud neusnete. Soustředěním se na svůj vlastní dech se zpomalí tep srdce a sníží se krevní tlak, což je pro usnutí ideální.

Využít můžete i psychologické cvičení, při kterém dáte nespavosti ve své mysli nějaký tvar. Ten pak necháte odejít pryč. Představovat si můžete i velkou truhlu, do které jednu po druhé odkládáte své myšlenky, které vám brání usnout, nebo si jen představte sami sebe, jak spíte.

Pokud nic nepomáhá, klidně se vraťte k obligátnímu počítání oveček. Místo toho, abyste je ale počítali od jedné do nekonečna, zkuste počítat jen lichá čísla nebo je počítejte od stovky k jedné.

Internetové nákupy vládnou dnešní době

0
Online nákupy mají celou řadu výhod. Pokud máte rádi nákupy, tak je ten nejvyšší čas, abyste skutečně...

Sáhněte po přípravcích s vitamínem C! Víme, co dokáží s pokožkou?

0
O tom, jaké má vitamín C blahodárné účinky nejen na náš organismus, ale i na pokožku, jste...

Výhody a nevýhody jídelních stolů z masivu

0
Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v domácnosti, u kterého se s rodinou dobře najíte....