Cesta tabáku do Evropy

Post date:

Author:

Category:

Tato oblíbená a velmi specifická rostlina, známá pro obsah nikotinu ve svých listech, má velmi dlouhou historii pěstování i konzumace. Úplně původně pochází z Ameriky. Její cesta do Evropy byla dlouhá, poněkud trnitá, a v průběhu staletí hrála také klíčovou roli v kultuře, politice a především ekonomice.

Kořeny na novém kontinentu

Tabák původně pěstovali a konzumovali obyvatelé původních amerických kultur, jako byli třeba Aztékové, Mayové nebo Inkové, a to ještě dlouho předtím, než Evropané nové území měli šanci objevit. Domorodci používali lístky plodiny pro náboženské rituály a také k vykonávání tradiční medicíny. Prvními Evropany, kteří se s neznámou rostlinou setkali, byli španělští dobyvatelé. Ti si totiž všimli, jak ho indiáni užívají. Plodina se pak rychle stala zajímavým artiklem a byla do Evropy importována jako zvláštní exotický plod.

Expanze do Evropy

Stačilo pár prvních dovozů a novinka se začala po Evropě velmi rychle šířit, a to zejména v průběhu 16. a 17. století. V koloniích Severní Ameriky se pak rostlina pěstovala pro komerční účely a stala se jedním z hlavních vývozních produktů. Plantáže bychom tehdy našli na mnoha místech. Pro svou produkci byly nejznámější:

  • Maryland
  • Severní Karolína
  • Virginie
  • Karibské ostrovy

Dopad na novodobou společnost

Rostoucí poptávka měla samozřejmě vliv jak na společenský život, tak na ekonomiku. Obchod s tabákem Evropu i americké plantážníky značně obohatil a zároveň vedl ke vzniku průmyslu spojeného se zpracováním a výrobou klasických cigaret nebo třeba dýmek.Tyto produkty se užívaly hlavně ve vyšších společenských vrstvách. Přelom 19. a 20. století je tak spojen s bouřlivými večírky, zábavou a kavárnami. Vypouštět dým bylo bez větších omezení povoleno téměř všude. První snahy o regulaci konzumace ve veřejných prostorách se pak objevily až ke konci 20. století.

Na celosvětovém trhu

Z exotických plodin používaných domorodými kulturami v Americe se staly klíčové ekonomické prvky. Růst poptávky po tabáku přinesl bohatství, ale vyvolal také spoustu společenských otázek. Navzdory kontroverzím zůstává dodnes významným společenským i ekonomickým aspektem.

Autor: Elena Gotfried

Jaké peněženky jsou letos v módě?

0
Móda v oblasti oblečení se mění častěji než aprílové počasí, peněženky jsou specifickým módním doplňkem a móda se...

LANXESS přináší nákladově výhodné řešení pro výrobu klapek palivových nádrží

0
Klapka palivové nádrže nového automobilu Škoda Scala je vyrobena z Pocan 5221XF od společnosti LANXESS zabývající se vývojem speciálních...

Jak ušetřit při koupi notebooku

0
Sháníte nový notebook? Podle kterých kritérií byste se měli řídit a proč by cena neměla být tím...