Proč dělat IT audit?

Post date:

Author:

Category:

Chcete být lepší než vaše konkurence? Chcete minimalizovat riziko kybernetických útoků? Firemní IT systémy jsou zranitelné a mohou být vystavené různému nebezpečí, o kterém nemusíte vůbec vědět. Jak zjistit, jestli je váš software v bezpečí? Jednoduše. IT auditem.

více v článku...

Co je IT audit?

Audit IT je proces, při kterém se kontrolují a identifikují možná rizika, která mají vliv na funkčnost informačních technologií. Cílem je také případné chyby nebo rizika odstranit a zefektivnit tak provoz daného systému. Audit IT je proto účinný nástroj, který minimalizuje zranitelnost systému vůči jakýmkoli kybernetickým útokům. Hlavním cílem IT auditu, hodnocení systému IT, je zjistit míru:

 • dostupnosti informací
 • bezpečnosti informací
 • důvěrnosti informací
 • spolehlivosti a bezpečnosti systému


Jak probíhá IT audit?

IT audit se provádí ve čtyřech krocích. Které to jsou?

 1. Plánování –⁠ v tomto kroku se provádí předběžné posouzení a sběr informací o:
 • provozním prostředí
 • kritičnosti IT systému
 • struktuře organizace
 • softwaru a hardwaru
 1. Stanovení cíle a rozsahu –⁠ co všechno se bude kontrolovat (systém, hesla, firewall, uživatelská práva apod.).
 2. Shromažďování a vyhodnocování –⁠ tento krok zahrnuje proces analýzy dokumentů, součástí hardwaru a softwaru, IT systému apod.
 3. Dokumentace a reporty –⁠ součástí jsou podrobné informace o provedeném auditu. Report by měl sdělit, jaké byly cíle a jestli byly splněné, co auditoři zjistili a jaké kroky doporučují podniknout.

Proč je IT audit důležitý?

Kontrola IT dokáže včas zachytit závadu nebo chybu, která by mohla ohrozit bezpečnost dat –⁠ ať už firemních, nebo klientských. Máme pro vás tři důvody, proč dělat IT audity.

 1. Jistota klientů

Uniklá data nejsou vizitkou pro žádnou firmu, proto by každá společnost měla zajistit jejich bezpečnost. Že žádný únik dat nehrozí a že mají klienti u vás svá data v bezpečí může potvrdit nezávislý auditor prostřednictvím IT auditu.

 1. Konkurenční výhoda

Pravidelné provádění IT auditů může být vaše konkurenční výhoda. Proč by společnosti spolupracovali s firmou, která neprošla IT auditem? Pokud IT audit vaší infrastruktury bude v pořádku, dokážete tím klientům poskytnout pocit bezpečí, což je ve srovnání s konkurencí výhra.

 1. Ochrana před kybernetickou hrozbou

Díky IT auditu můžete předejít kybernetickým útokům. Vždy je lepší investovat do prevence než napravovat způsobené škody.

IT auditem získáte klienty

Audity IT se zaměřují na identifikaci a vyhodnocení rizik v jakékoliv oblasti podnikání. Pokud IT audit využijete, nejenže ochráníte data svých klientů, ale také si získáte jejich důvěru. IT audit vám pomůže pochopit, že existují potenciální rizika, kterým může vaše firma čelit. Také určuje jasnou strategii, jak na rizika reagovat odstraněním, zmírněním nebo zavedením pravidelných kontrol.

Jaké varianty ochranných rukavic lze pořídit do práce i domácích podmínek?

0
V mnoha pracovních oborech je důležité dbát na své zdraví. Velmi namáhané jsou zejména ruce a prsty,...

Jak dosáhnout vyšší pracovní pozice a lepšího pracovního ohodnocení?

0
Trh práce nabízí velmi zajímavé pracovní nabídky, na které máte kvalifikaci, nicméně žádná ze společností vám dosud...

Správnou volbou otevírání dveří pro zvětšení prostoru

0
Až třetina domácností v České republice je menší než 50 metrů čtverečních. Debaty o nedostatku místa jsou tak...