Zubních ambulance a křeslo nepatří právě mezi oblíbená místa, ale občas se jim nevyhne snad každý z nás.
Někdy se nedá jinak a nějaký ten zub musí ven. Trhání nebo extrakce zubu je obávaný zákrok, který způsobuje bolest často i několik dní po jeho provedení. Jak si můžeme v takové situaci pomoci?
Chlad
První hodiny po vytržení zubu si lze pomoci jemným přikládáním ledových obkladů na líc na té straně, kde vám trhaly zub. Kromě toho, že ledové obklady pomáhají předcházet otoku, dokáží i částečně tlumit bolest (u někoho více, u jiného méně). Ledový obklad se doporučuje používat pouze prvních několik hodin po zákroku, později by mohlo mít ochlazování nežádoucí efekt na hojení rány.
Klid
Aby se bolest zbytečně nestupňovala, měli byste si po takovém zákroku naplánovat volno a odpočinek. Pohybové aktivity, běhání, skákání, ani zvedání těžkých předmětů určitě nejsou po trhání zubu dobrým nápadem …

Opatrnost nade vše
K ráně v ústech třeba přistupovat opatrně, aby mohlo hojení probíhat co nejlépe a aby se bolest neobnovovala, respektive neprohlubovala. Vyplachování úst byste měli odložit až po několika hodinách po zákroku (někteří zubní lékaři doporučují první jemné vypláchnutí po šesti hodinách, někteří až po 10-12 či dokonce až 24 hodinách).
Časné nebo nešetrné vyplachování úst po trhání zubu by mohlo narušit vytváření krevní sraženiny, která je důležitá pro hojení rány. Výplachy lze dělat odvarem řepíku či heřmánku nebo i slanou vodou. Opatrnost je třeba i při jídle, doporučuje se první dny dříve kašovitá strava a při čištění zubů bolavé místo obcházíme.
Vitamin C a homeopatie
Pro dobré a rychlejší hojení je dobré mít i zásobu těch správných vitamínů. Ideálně ještě před zákrokem nasaďte vitamín C, ať už ve stravě nebo i ve formě tablet. V neposlední řadě se můžete obrátit i na pomoc homeopatie.
Další rady a tipy
Po extrakci zubů, zejména zubů moudrosti, doporučují někteří stomatologové spánek s hlavou ve vyvýšené poloze. Kuřáci by se měli alespoň na šest hodin rozloučit s cigaretami (ideálně však vydržet bez kouření co nejdéle), jelikož kouření ztěžuje hojení rány.
Léky
I když se to s léky od bolesti nemá přehánět, v případě trhání zubů je to obvykle jedna z nejčastěji používaných metod na „přežití“ těch těžkých chvil. V každém případě to však s léky proti bolesti nepřehánějte a užívejte je tak, jak je doporučeno (pozor zejména na tendenci dát si „pro jistotu“ vyšší dávku léku).
Když nic nepomáhá
Pokud se situace nelepší, bolest přetrvává, zda se dokonce stupňuje, rána krvácí, objeví se otok, který neustupuje, určitě kontaktujte svého zubního lékaře nebo vyrazte na pohotovost.